Techniczne zastosowania sody żrącej

Wodny roztwór NaOH nosi nazwę ługu sodowego. Ma on smak gorz- kożrący, „ługowaty” i jest śliski w dotyku na podobieństwo roztworów mydła. Na tkanki organizmu ług sodowy, zwłaszcza stężony, działa żrąco. Odczyn roztworu jest silnie zasadowy: wodorotlenek sodowy należy do najmocniejszych zasad, tzn. w roztworze niezbyt stężonym jest praktycznie całkowicie zdysocjowany na jony Na ' i OH-. Wykazuje też wszystkie reakcje właściwe jonom wodorotlenowym: barwi lakmus na niebiesko, z wszystkimi kwasami, nawet najsłabszymi, tworzy sole, z soli metali ciężkich wytrąca nierozpuszczalne wodorotlenki. Stężone roztwory wodorotlenku sodowego wyraźnie nadgryzają szkło i porcelanę, wy- lugowując z nich krzemionkę. Stopiony wodorotlenek atakuje też w dostrzegalnym stopniu większość metali, nie wyłączając platyny. Stosunkowo najodporniejszy jest nikiel oraz srebro w technice do stapiania wodorotlenków używa się zwykle naczyń żelaznych.

Zarówno stały wodorotlenek, jak i jego wodne roztwory pochłaniają dwutlenek węgla z powietrza. Wskutek tego wszystkie preparaty NaOH zawierają większe lub mniejsze ilości węglanów, o ile nie zostały specjalnie zabezpieczone przed dostępem CCb. Dla oczyszczenia przekrysta- lizowuje się NaOH z alkoholu, w którym węglan sodowy się nie rozpuszcza. Mniej dokładny, lecz szybszy sposób uwolnienia ługu od węglanu polega na sporządzeniu stężonego roztworu NaOH (ok. 50°/o), Węglan pozostaje przy tym nierozpuszczony w postaci subtelnej zawiesiny. Po odstaniu się jej w ciągu kilku dni zlewa się klarowny roztwór i rozcieńcza do pożądanego stężenia wodą wolną od dwutlenku węgla.

Techniczne zastosowania sody żrącej są dość różnorodne. Największe ilości pochłania fabrykacja mydła i produkcja jedwabiu sztucznego metodą wiskozową. Poza tym używa się jej do wytwarzania barwników, do merceryzacji bawełny (dla zwiększenia jej zdolności przyjmowania barwników). Przez gotowanie słomy lub drewna z ługiem sodowym otrzymuje się celulozę (metoda natronowa). Wreszcie wodorotlenek sodowy znajduje obszerne zastosowanie w laboratorium analitycznym.

W poniższym przeglądzie soli sodowych omówione będą jedynie związki najważniejsze wzmianki o innych solach znajdują się w rozdziałach omawiających własności odpowiednich kwasów.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

WordPress.