Własności i zastosowanie srebra cz. III

Często też wyroby z innych metali, np. miedzi i jej stopów, powleka się warstwą srebra dla zabezpieczenia przed korozją i nadania im pięknego połysku. Posrebrzanie może odbywać się albo przez powlekanie warstwą amalgamatu srebrowego i odparowanie rtęci w wysokiej temperaturze, albo też na drodze elektrolitycznej (galwanostegia). W tym drugim przypadku przedmiot posrebrzany stanowi katodę, anoda składa się z czystego srebra, elektrolitem zaś jest roztwór cyjano- srebrzanu potasowego, K[Ag(CN)2|. W tych warunkach srebro osadza się na katodzie jako zwarta, dobrze przylegającą powłoka.

W ostatnich czasach coraz częściej używa się naczyń srebrnych (tygli, parownic, aparatów destylacyjnych) w pracach laboratoryjnych, szczególnie do stopów alkalicznych, na które srebro jest odporniejsze niż inne metale, jak Ni, Fe, Pt.

Z powodu pięknego połysku srebra zaczęto, jeszcze na propozycję L i e b i g a, stosować je do wyrobu luster i obecnie lustra srebrne wyrugowały całkowicie dawniej używane rtęciowe.

Podobnie jak inne metale szlachetne, srebro tworzyć może w wodzie roztwory koloidowe. Hydrozole srebra, otrzymywane zwykłymi metodami (rozpylanie metalu w luku elektrycznym, redukcja soli srebrowych, por. § 61), są dość nietrwałe. Jeśli jednak redukcję soli srebrowej przeprowadzać formaldehydem, taniną lub siarczanem żelazawym i solą Seignette’a w obecności koloidów ochronnych (dekstryn lub ciał białkowych), otrzymuje się bardzo trwałe zole koloidowego srebra barwy ciemnobrunatnej, które po odparowaniu tworzą ciemne grudki. W zetknięciu z wodą dają one ponownie klarowny zol (§ 65).

Preparaty srebra koloidowego stosuje się w lecznictwie pod nazwą kollargol, protargol i in. jako bardzo skuteczne środki dezynfekcyjne, np. w leczeniu stanów zapalnych dróg oddechowych. Jony srebrowe bowiem działają zabójczo na drobnoustroje. Wystarczą do tego nawet te niedostrzegalnie małe ilości, jakie przechodzą do roztworu podczas zetknięcia metalicznego srebra z wcdą zawierającą rozpuszczony tlen: – 2 Ag 1 11,0 -f VA = 2 Ag” -r 2 Ol I”.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

WordPress.