Występowanie – sód

Najbardziej rozpowszechnionym związkiem sodu, będącym głównym surowcem do otrzymywania innych jego związków, jest chlorek, NaCl, czyli zwykła sól kuchenna. Znajduje się on przede wszystkim w wodzie morskiej i oceanicznej przeciętnie w ilości 2,8°/o. Jest to ilość tak olbrzymia, że gdyby z wody morskiej wydzielić w stanie stałym całą zawartą w niej sól, zajęłaby ona objętość równą objętości wszystkich kontynentów ponad poziomem morza. Prócz tego chlorek sodowy występuje w licznych jeziorach bezodpływowych i źródłach mineralnych (tzw. solankach) oraz w olbrzymich pokładach w wielu miejscach kuli ziemskiej, przede wszystkim na nizinie środkowoeuropejskiej (Stassfurt, Inowrocław), w Wieliczce na Podkarpaciu, dalej w ZSRR, Stanach Zjednoczonych i w. in.

Z innych związków sodowych, spotykanych w przyrodzie, wspomnieć należy azotan (saletrę chilijską) NaN03, węglan (trona, urao, Na2COt NaHC03 2H20), wydzielający się w niektórych jeziorach w Egipcie i Afryce Wschodniej, boraks (tinkal) Na2B,C>7 10H2O, siarczan, występujący bądź to sam jako thenardyt, Na2S04, bądź też w postaci różnych soli podwójnych, kriolit, Na3AlFe, i wreszcie liczne krzemiany i glinokrzemiany, wchodzące w skład skał wybuchowych, jak np. albit Na[AlSi308], należący do grupy szpatów polnych (skaleni), nefelin Na[AlSiO/J, sodalit Na3[Al3Si3042] NaCl i in.

Sól kuchenna znana była ludzkości już od niepamiętnych czasów. Również i soda od dawna była stosowana w charakterze środka do mycia. Odróżniać związki sodowe od potasowych nauczono sie dopiero w XVIII w.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

WordPress.